Dziękuję, że jesteś! Tym wpisem chciałabym przywitać Cię na mojej stronie. Mam nadzieję, że zostaniesz na długo i po więcej!

Spotykamy się tu, by uczyć się francuskiego, by o francuskim rozmawiać i marzyć. Jeśli miałaś / miałeś ze mną do czynienia w realu, to prawdopodobnie wiesz, że bardzo lubię, kiedy nauka wychodzi z podręcznika, a Ty zapraszasz ją do swojej codzienności. Taki właśnie będzie pierwszy post po francuskiej stronie. W kilka piątkowych wieczorów pod rząd pojawi się tutaj wpis z cyklu “Francuskie przylepce”. O co chodzi? To bardzo proste i – mam nadzieję – przyjemne.

W dołączonym pliku znajdziesz zestaw słówek do wydrukowania i wycięcia. Możesz je wydrukować na papierze samoprzylepnym i na kolorowo, ale równie dobrze sprawdzi się wersja nieprzylepna w czerni i bieli i kilka kawałków taśmy klejącej. Potrzebni będą też wyrozumiali domownicy… ponieważ w każdym tygodniu będziemy poruszać się po innym pomieszczeniu w Twoim domu, a Ty, posługując się przylepcami, przyczepisz słówko do kontekstu i utrwalisz sobie niezłą dawkę słownictwa związanego z danym pomieszczeniem. We wtorki będę publikować króciutkie praktyczne testy na sprawdzenie, czy słówko już siedzi w Twojej głowie, czy wciąż tylko na ścianie, na lodówce czy przy piekarniku… 😉

Nie bój się, karteczki nie będą przeszkadzały w Twoim codziennym funkcjonowaniu. Będzie ich raptem 12 na pomieszczenie. Nie będziemy tagować wszystkiego co się rusza, bo nie byłoby nic widać spod papierków. Skupimy się na kilku czynnościach, które są dla danego pomieszczenia ważne.

Francuskie przylepce - dzisiaj w kuchni, kochanie 3​Ruszamy z kuchnią! Szykuj miejsce dla następujących czasowników:

  • ouvrir / fermer le robinet – odkręcać / zakręcać kran
  • cuire les oeufs – gotować jajka
  • ouvrir / fermer le frigo – otwierać / zamykać lodówkę
  • fouiller dans les placards – szperać w szafkach (czynność, którą uprawiam namiętnie, szukając czegoś słodkiego na ząb… mam nadzieję, że nie ja jedna)
  • essuyer la table – wycierać stół
  • mettre les verres dans le placard  – wkładać szklanki do szafki
  • faire bouillir de l’eau – gotować wodę
  • mettre le dessert au frais – wstawiać deser do schłodzenia (mój absolutny numer jeden, konieczność w każdej kuchni, w każdym życiu, no jak bez deseru)
  • balayer le sol – zamiatać podłogę
  • vider la poubelle – opróżniać kosz na śmieci

Nie pozostaje Ci nic innego, jak wydrukować, wyciąć i przykleić odpowiednie karteczki blisko miejsc, o których mowa!

Jestem bardzo ciekawa, czy taka forma nauki się u Ciebie sprawdzi i co na to Twoi domownicy. Może będą się uczyć razem z Tobą? Daj znać w komentarzu czy skorzystasz z mojej propozycji. Byłoby cudownie, gdybym dostała od Ciebie zdjęcie Twojej obklejonej kuchni! 

do zobaczenia po francuskiej stronie
Marta

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *