Długość tej lekcji będzie odwrotnie proporcjonalna do przydatności tematu. Wpis krótki, a lekcja – hiperużyteczna! Jak się zgodzić z przedmówcą? Jak zaprotestować? Czasem to nie tak oczywiste, jak się wydaje.

Ja też. Moi aussi.

  • – J’ai trop chaud. – Moi aussi. On ouvre la fenêtre ? (- Jest mi za gorąco. – Mi Mnie też. Otworzyć okno?)
  • – Ce film est génial ! – Moi aussi j’ai aimé ! (- Ten film jest genialny! – Mi też się podobał!)

Ja też nie. Moi non plus.

  • – J’aime pas trop les asperges. – Moi non plus. Je comprends pas pourquoi les gens en mangent. (- Nie bardzo lubię szparagi. – Ja też nie. Nie rozumiem dlaczego ludzie je jedzą.)
  • – Je ne t’aime pas. – Moi non plus. – Alors… – Bon, adieu, je crois. (- Nie kocham cię. – Ja też cię nie kocham. – A zatem… – Cóż, żegnaj, jak sądzę.)

A ja nie. Moi pas. / Pas moi.

  • – Le rap français, je kiffe ! – Moi pas. Pour moi, c’est du n’importe quoi. (- Francuski rap? Uwielbiam to! – A ja nie. To jest słabe.
  • – Je stresse trop, j’ai envie de prendre un verre. Toi ? – Pas moi, merci. L’alcool n’est pas trop bon pour la santé, tu sais. (- Jestem strasznie zestresowany, mam ochotę na coś mocniejszego. A ty? – Ja nie, dziękuję. Wiesz, alkohol nie jest zbyt dobry dla zdrowia.)

A ja tak. Moi si.

  • – J’en suis pas sûre… – Moi si. Vas-y, fonce ! (- Nie jestem przekonana… – A ja tak. Dajesz!)
  • – Je lui crois pas. – Moi si. Tu verras, c’est un homme sérieux, il va le faire. (- Nie wierzę mu. – A ja tak. Zobaczysz, to poważny człowiek, zrobi to.)

Jak widać na przykładach powyżej, kluczem do sukcesu jest wyłapanie czy zdanie, na które reagujemy jest twierdzeniem czy przeczeniem. W prosty i przejrzysty sposób pokaże Wam to grafika, którą znajdziecie poniżej!

"Ja też", "ja też nie", "a ja tak"! Jak to powiedzieć po francusku? 3

Chcesz przećwiczyć to w praktyce? Dobrze się składa, bo przygotowałam kilka innych przykładów. Kliknij w obrazek poniżej i pobierz zadania!

kliknij by pobrać ćwiczenia

#achtenfrancuski – używaj śmiało!

"Ja też", "ja też nie", "a ja tak"! Jak to powiedzieć po francusku? 4

2 komentarzy do ““Ja też”, “ja też nie”, “a ja tak”! Jak to powiedzieć po francusku?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *